Clover Club – klassisk drink med hallon
Clover Club är drinken för dig som älskar hallon. Jag gör den ganska syrlig men det balanserar du som du vill, med mer eller mindre sockerlag. Gin och hallon är en mycket lyckad kombination. Följ mitt enkla recept och skaka en klassisk cocktail.
Gå till recept
Historien bakom Clover Club
Historen bakom drinken Cklover Club startar redan sent 1800-tal. Den har sitt ursprung före förbudstiden i USA och är uppkallad efter en herrklubb i Philadelphia med samma namn. Jack Townsend, amerikansk bartender och författare, mest känd för boken The Bartender’s Book från 1951, beskriver drinken som något som avnjöts av förbudstidens gentlemän som hade passat in i klubbens sällskap.
Istället för puré – Brämhults hallonjuice
I de tidiga recepten ingår hallonsirap, som en sockerlag med halloni. Och i de mer moderna använder man ofta hallonpuré, alltså mosade hallon. Jag använder Brämhults hallonjuice då jag dels älskar att förenkla recept, dels blir det ganska dyrt att mosa hallon när man inte har några egna hallonbuskar.


Clover Club
Utrustning
- något att skaka drinken i
- liten sil
Ingredienser
- 5 cl gin
- 3 cl Brämhults hallonjuice
- 2 cl pressad citron
- 2 cl sockerlag
- 0,5 äggvita
- is
- Hallon till garnering
Instruktioner
- Häll alla ingredienser utom is i en shaker eller en burk med tätslutande lock. Skaka för allt vad tygen håller!
- Tillsätt is och skaka igen som en galning. Smaka av och tillsätt ev mer sockerlag eller citron.
- Sila upp i ett snyggt glas och dekorera eventuellt med ett hallon på glaskanten.
- Servera genast.

