Möra kokoskakor – recept och tips

Annons

Jag ÄLSKAR småkakor! Syltkakor hör till favoriterna men det är kul att ha flera sorter att bjuda på. Därför hittar jag på nya recept som det här på Möra kokoskakor. Jag gör små satser för att det passar min ugn bäst men jag skriver ut både hel och halv sats i receptet.

Recept på Möra kokoskakor är enkelt och blir små goda munsbitar. Jag förvarar dem i de enda Smeg-kylskåp jag någonsin kommer att ha råd och plats med.
Recept på Möra kokoskakor är enkelt och blir små goda munsbitar. Jag förvarar dem i de enda Smeg-kylskåp jag någonsin kommer att ha råd och plats med.
Gå till recept

Mördeg är favoriten

Mördeg är min favoritdeg när det kommer till bakade kakor och så har det alltid varit. Ju torrare kakor desto bättre. Finska pinnar är min favorit men efter att jag gått och blivit allergisk mot mandel törs jag knappt äta dem längre.

Forma med hjälp av bakplåtspapper något som liknar en avlång rektangel eller kvadrat. Det är inte superpetigt! Slå in den i pappret och låt vila i kylen minst 30 minuter innan du skär kakorna.
Forma med hjälp av bakplåtspapper något som liknar en avlång rektangel eller kvadrat. Det är inte superpetigt! Slå in den i pappret och låt vila i kylen minst 30 minuter innan du skär kakorna.

Då får jag hitta på egna recept på torra kakor! Jag tillsätter lite salt i degen för att väga upp den söta kokossmaken. Jag formar degen till en avlång rektangel som jag slår in i bakplåtspapper och låter vila i kylen i minst 30 minuter innan jag skär kakorna. Det blir 25 stycken av en halv sats och 50 om du gör hela, och då gör du två deg-rektanglar.

Annons

Låt möra kokoskakor vila innan du hanterar dem

I min lilla Kockums-ugn från 50-talet är en halv sats mördeg perfekt för en plåt. Här blir det 25 Möra kokoskakor.
I min lilla Kockums-ugn från 50-talet är en halv sats mördeg perfekt för en plåt. Här blir det 25 Möra kokoskakor.

Jag bakar i min pyttelilla ugn här i stugan och vill hellre baka små satser och ofta så därför gör jag halv sats. Det blir exakt en plåt till Kockums-ugnen. Jag gör kakorna små som munsbitar.

Möra kokoskakor går sönder lätt när de är heta så låt dem ligga till sig cirka 30 minuter innan du förpackar dem.
Möra kokoskakor går lätt sönder när de är heta så låt dem ligga till sig cirka 30 minuter innan du förpackar dem.

Det här receptet på Möra kokoskakor blir på riktigt extremt möra. När du tar dem ur ugnen är det viktigt att du bara drar av hela bakplåtspappret med kakorna på från den heta plåten och låter dem ligga och vila minst en halvtimme innan du börjar pilla med dem. Annars går de sönder. Efter 30 minuter är de helt hanterbara och du kan förpacka dem i en lämplig kakburk.

Möra kokoskakor

Malin Turunen
Supermöra småkakor med härlig smak av kokos.
5 från 3 röster
Förberedelser 40 minuter
Tillagningstid 10 minuter
Total tid 50 minuter
Måltid Bakat
Portioner 50 st

Ingredienser
  

Till en hel sats – 50 kakor

  • 200 gram smör
  • 4 dl vetemjöl
  • 1 dl socker
  • 2 dl kokosflingor
  • 2 krm salt

Till halv sats – 25 kakor

  • 100 gram smör
  • 2 dl vetemjöl
  • 0,5 dl socker
  • 1 dl kokosflingor
  • 1 krm salt

Instruktioner
 

  • Låt gärna smöret ligga framme en stund innan du börjar.
  • Blanda smör med mjöl, socker, kokos och salt till en fin och fast deg.
  • Forma degen till en avlång rektangel, två om du gör hel sats. Lägg degen på ett bakplåtspapper så blir det enklare att få den kvadratisk i formen.
  • När du är klar lägger du in längden i kylen och låter vila där minst 30 min.
  • Sätt ugnen på 175° och lägg ett bakplåtspapper på en ugnsplåt.
  • Ta ut degen och skär kakor 1-1,5 cm tjocka. Lägg ut dem på plåten. De kan ligga ganska tätt då de inte sväller.
  • Grädda ganska högt upp i ugnen i 10 min.
  • Dra av hela bakplåtspappret från plåten och låt kakorna kallna i ca 30 min. De är mycket sköra när de är varma.
  • Förpacka kakorna i en fin kakburk och glöm inte att smaka av!
Testat det här receptet?Skriv gärna en kommentar och ge ett betyg!
Annons

Du gillar kanske också...

4 svar

  1. kristina marden skriver:

    5 stars
    Såå gott! Och enkelt👍 Jag och min son älskar dem. Det är faktiskt gott att ta dem direkt ur frysen och äta dem kalla också.

    • Malin Turunen skriver:

      Åh vad kul att ni gillar dem och tack för tips! Det måste jag ju också testa nu då! Jag gillar kalla kakor!

  2. Lena skriver:

    5 stars
    Har blivit en favorit hemma!

    • Malin Turunen skriver:

      Nämen!
      Vad glad jag blir att höra detta! Och att bli påmind om de möra småkakorna. Får nog bli ett bak till helgen.

      Allt gott!
      Malin

5 from 3 votes (1 rating without comment)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Betyg