Recept på grytstekt kyckling

Grytstekt hel kyckling är en näst intill bortglömd rätt som jag vill puffa för. Den passar extra bra i januari då många har lite knapert i kassan och vill äta någorlunda nyttigt. En kyckling räcker ofta till många mål och går att variera hur mycket som helst. Här är mitt enkla recept!
När vi nu köper en hel kyckling är det lätt att vi slänger den i ugnen och visst, det blir också saftigt och gott. Men när du steker den i en gryta blir det så jämarns enkelt att fixa en god sås och du behöver inte ha hela ugnen igång i över en timme.

En klassiker är att göra en gräddsås på skyn och servera kycklingen med hasselbackspotatis, gräddsås, pressgurka och en sallad. Det är såååå gott! Vill du ha mer italiensk stil kan du istället göra en tomatsås på skyn och servera med pasta eller grillad aubergine.
Billigt gott och nyttigt
Grunden är sig ganska lik vad du än väljer att göra med kycklingen när den är klar. Jag brukar ta de grönsaker jag har hemma och skära ner i grytan. Samma gäller för vilka örter som får smaksätta kycklingen. Har jag dragon blir det gärna det, har jag timjan eller basilika så tar jag det. Ja ni förstår.
Det går nästan inte att misslyckas med en helstekt kyckling. Det är ju snarare såsen som får mest smak beroende på vilka örter och grönsaker du väljer att ha med. Det går utmärkt att bara steka en kyckling med salt och peppar, lök och vitlök, som jag gör här. Vitt vin är gott i såsen och en skvätt grädde är aldrig fel.
Det är ofta extrapris på hel kyckling. Jag hittade också majskyckling på nedsatt pris så då fick det bli en sådan ljusgul saftig kyckling. Jag betalade 70 kronor för hela kycklingen och den räckte till mer än sex portioner för mig och maken.

Grytstekt kyckling
Utrustning
- Gryta med lock.
Ingredienser
- 1 kyckling ca 1,3 kg
- salt
- svartpeppar
- 2 msk smör
- 1 gul lök i klyftor
- 3 vitlöksklyftor i skivor
- 1 dl vitt vin torrt
- 0,5 hönsbuljongtärning
- 2 dl vatten
Till såsen:
- 1 dl grädde
- 0,5 dl vitt vin
- salt
- svartpeppar
- 2 msk maizenaredning för ljusa såser
Instruktioner
- Salta och peppra kycklingen ordentligt runt om. Smält smöret i en gryta med lock.
- Bryn kycklingen runt om.
- När kycklingen fått fin färg tillsätt lök, vitlök, vin och buljong och låt steka under lock tills köttsaften som kommer ut när du skär i kycklingen är helt genomskinlig. För en kyckling på 1,3 kg tar det ca 1,5 h.
- När kycklingen är klar: ta upp ur skyn och tranchera den eller servera den hel.
Såsen:
- Koka ihop skyn tills ca 2 dl återstår.
- Ta grytan från spisen och mixa skyn slät med stavmixer.
- Sätt tillbaka på plattan och tillsätt vitt vin och grädde och låt puttra i minst 5 min. Smaka av med mer salt och peppar om det behövs.
- Red såsen med maizena.
- Servera kycklingen med såsen, hasselbackspotatis, pressgurka och en krispig sallad.
Det är säkert gott men jag är änkling o kan inte allt det där bara alla kryddväxter!!!! billigare att äta ute har du recept för vanligt folk enmanshushåll
köpa allt det kostar hälften får man kasta
Hej Göran!
Du har helt rätt i att kryddväxter i Sverige är mycket dyra och håller dåligt. Så om du ser recept med t ex timjan kan du byta ut färsk mot torkad timjan och ha i den redan från början. Samma gäller för oregano. Den färska kryddört som är svår att vara utan (om man nu älskar den) är koriander. Den går inte att byta ut, men du kan däremot bara hoppa över den. I just detta recept på kyckling är det inga färska kryddörter, men om du berättar vilka recept du menar så kan jag hjälpa dig att byta ut kryddörterna. Du ska inte behöva kasta dyra örter!
Bästa hälsningar Malin
Färska kryddväxter kastar man inte! Man sätter dem i fönstret och låter dem växa. På så sätt så har man kryddor hur länge som helst, nästan. Mat går att frysa in, så även färska kryddor. Lagar man mycket så har man flera måltider framöver. På så sätt spar man tid, energi och pengar. Kan inte tänka mej att det är billigare att äta ute🤔
Mycket gott, såsen blir så jäkla god. Nu har jag mat för hela veckan. 😊
Hej Malin, bryner du kycklingen i stekgrytan eller i en vanlig stekpanna?
Hej!
Jag bryner den i grytan och det går jättebra. Orkar inte med extra disk heller. 😉
Den blev väldigt uppskattad av oss alla i storfamiljen, morföräldrar, barn och barnbarn. Påminner om min barndom när mycket gjordes i gryta på spisen och just den grytan har jag ärvt.
Hej! Vad kul att höra att rätten blev uppskattad. Min pappa grytsteker kyckling så det påminner mig om barndomens middagar också!
Bästa hälsningar/ Malin
Mycket gott smakar som när min älskade mamma lagade söndags middag!
Vad fint att höra!
Malin