HURRA! Jag fick utmärkelsen Stellamedia 2026

Nu har det gått några dagar sedan jag var på Stellagalan och fick den fina utmärkelsen Stellamedia 2026. Jag har dock inte smällt upplevelsen ännu. Det var så stort och pampigt och ett pris som jag verkligen är innerligt glad för. Stella gör ett fantastiskt jobb för att lyfta kvinnor i mat- och dryckesbranschen.

Innan festkvällen fick jag veta att jag var nominerad och fick en biljett till den påkostade och glammiga galan. Jag tog med mig Tomas och var godde nervös innan det var dags för konferenciererna att utnämna årets Stellamedia. Lars Collin, chefredaktör på Gourmet och Erika Funke chefredaktör på Allt om Mat var de som delade ut priset.

Erika Funke chefredaktör på Allt om Mat och Lars Collin, chefredaktör på Gourmet delade ut priset Årets Stellamedia.
Erika Funke chefredaktör på Allt om Mat och Lars Collin, chefredaktör på Gourmet delade ut priset Årets Stellamedia.

När de ropade ut mitt namn så var det Beyoncé – Run the World (Girls) på högsta i högtalarna, det var sprakande pyroteknik, det var med andra ord fart och fläkt! Så jämarns coolt! Jag har då aldrig varit med om något liknande. OBS. Alla vinnare fick en svinbra girl/woman-power låt att gå upp på scenen till. Mycket bra arrangerat! Ja sedan blev allt svart. Jag kommer inte ihåg ett ord av vad jag sa när jag stod på scenen.

Motiveringen till Stellamedia 2026 är:

Vår vinnare har en röst som gör att gastronomin känns både närmre och större på samma gång. Med en självklar nyfikenhet och en djup kunskap om både mat och dryck skapas innehåll som känns. Här ryms allt från det enkla och lustfyllda till det nördigt detaljerade, alltid med samma ödmjuka ton och generösa vilja att dela med sig. Genom att ständigt hitta nya vinklar och format inspireras en bred publik att upptäcka, smaka och våga mer.

Förutom äran så vinner man ett superfint förkläde, en graverad globalkniv och ett diplom.
Här är alla vinnare:

Stellagalan har i nio år arbetat långsiktigt för att lyfta fram förebilder samt stärka både nya och etablerade aktörer inom gastronomin. ”Vi är oerhört stolta över att få bidra till en mer jämställd bransch. Efter nio år ser vi fortfarande mängder av kvinnliga förebilder som inspirerar nästa generation”, säger Anette Rosvall, talesperson för Stellagalan.

Årets vinnare är:

STELLABAGARE 2026
Fanny Ivarsson, alvar & ivar surdegsbageri, Dalsjöfors

STELLABARTENDER 2026
Mary Benadet, Bar Nouveau, Paris

STELLAKOCK 2026
Jessie Sommarström, Sodexo samt Sommarström & Grimlund, Stockholm

STELLAKONDITOR 2026
Josefin Gauffin, Gauffin Boulangerie & Pâtisserie, Borlänge

STELLAMEDIA 2026
Malin Turunen, frilans, MatMalin, Stockholm

STELLAMENTOR 2026
Sabina Eriksson, Astern Mat och Möten, Borås

STELLASERVIS 2026
Emelie Farkhooi, Restaurang Frö, Sälen

STELLASOMMELIER 2026
Frida Winters, Adam Albin, Stockholm

STELLAHEDERSPRIS 2026
Lotta Bonthelius
Genom ett livslångt engagemang och en orubblig tro på branschens kraft har vår hederspristagare förändrat spelplanen på riktigt. Hon har banat väg för andra genom att öppna dörrar och utmana strukturer. Hennes arbete präglas av mod, generositet och en stark vilja att göra skillnad. Det här är en förebild vars insatser fortsätter att inspirera generation efter generation.

På galan delade också Stiftelsen för Suzanne Wohlins stipendiefond ut. Priset gick till Lina Lundmark, Janssons Bröd, Ljusdal

Här har jag skrivit om Stellagalan tidigare

Du gillar kanske också...

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *