Vargtass 2.0 – lingondrink med vodka och Licor 43

Vargtass är en klassisk norrländsk drink med vodka och lingondricka. I min version Vargtass 2.0 byter jag ut lingondrickan mot den rejält syrliga Lingonberry Magic Mist från Infused Liquid och tillsätter Licor 43, som bidrar med sötma och vaniljtoner.
Infused Liquid gör olika drinkmixers baserade på shrub, det vill säga dryckeskoncentrat gjort på frukt, bär eller grönsaker som får dra med socker och vinäger. Det gör att mixersarna får en frisk syrlighet som verkligen sticker ut bland de alkoholfria produkter jag har testat. De här gör det enkelt att blanda riktigt bra alkoholfria drinkar. Här har jag skrivit mer om företaget.
Det hindrar dock inte mig från att göra recept också med alkohol. Här har jag uppdaterat klassikern Vargtass. Jag hade en chef för länge sedan som bodde nära vår arbetsplats. Hade man tur bjöd han över oss på en Vargtass efter avslutat nattskift. I hans version var det mest vodka med några lingon i. I vanliga fall brukar det vara vodka och lingondricka. Men ni vet hur det är, sällskapet och tillfällena gör hur gott det smakar, och hos honom smakade allt fantastiskt.

Vargtass 2.0
Ingredienser
- 6 cl Lingonberry Magic Mist från Infused Liquid
- 4 cl vodka
- 3 cl Licor 43
- sodavatten
- limeskiva
Instruktioner
- Ta en stor isbit i ett generöst glas.
- Tillsätt alla ingredienser och rör om.
- Dekorera med en skiva lime.

