White Lady – recept på klassisk drink

Klassiska drinkar är klassiker för en orsak, de är ofta perfekt balanserade och mycket goda! White Lady är inget undantag. Äggvitan rundar av både spritighet och syra, och när du skakat den ordentligt har du en perfekt cocktail.

Gå till recept
Klassiska drinken White Lady var den första drinken jag beställde ute på krogen som 18-åring.
Klassiska drinken White Lady var den första drinken jag beställde ute på krogen som 18-åring.

Mitt första (starka) drinkminne från krogen är när jag och min ”vuxenkompis” Agneta gick på Luleås hetaste krog. En nyöppnad restaurang med det dagisklingande namnet Tallkotten. Här beställde vi varsin White Lady och jag kände mig nog väldigt ladylike även om jag tyckte att drinken smakade förfärligt och väldigt mycket sprit.

Nu håller jag den, och många andra sours, för att vara mina favoritdrinkar. Sidecar, Whisky Sour etcetera, etcetera. Jag älskar syra! Men den ska vara bra balanserad med sötma från likör eller sockerlag och gärna avrundad med lite äggvita som också hjälper till att få det där fina skummet.

Den lite röriga historien bakom drinken White Lady

  • Drinken tillskrivs ofta Harry MacElhone, bartender på den legendariska baren Harry’s New York Bar i Paris på 1920-talet.
  • Drinken finns med i hans bok Barflies and Cocktails från 1927.
  • Den första versionen innehöll crème de menthe, triple sec och citron – alltså ganska annorlunda än dagens recept med gin.

Här är en mera orange variant – Orange lady

Här är receptet på Sidecar

Jag köper vackra ägg i olika storlekar från vår granne i stugan.
Jag köper vackra ägg i olika storlekar från vår granne i stugan.

Panik i stugan när jag upptäcker att vi bara har ETT ägg hemma! Problemet löst inom tio minuter eftersom vi har en granne med hönor och många ägg. Tack för det Roine! Nu kan vi blanda flera drinkar och göra en rejäl frukost.

White Lady

Malin Turunen
En enkel och klassisk drink från 1920-talet. Byter du ut gin mot vodka blir det en Balalaika.
Inga betyg ännu
Förberedelser 5 minuter
Tillagningstid 3 minuter
Total tid 8 minuter
Måltid Drinkar
Portioner 1 drink

Ingredienser
  

  • 4 cl gin
  • 2 cl Cointreau
  • 1,5 cl pressad citron
  • 0,5 äggvita
  • is

Instruktioner
 

  • Häll alla ingredienser utom is i en shaker och skaka hårt.
  • Tillsätt is och skaka igen för att få en bra skumkrona.
  • Häll upp i ett cocktailglas, gärna kylt.
Testat det här receptet?Skriv gärna en kommentar och ge ett betyg!

Du gillar kanske också...

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Betyg