Snabb cheesecake i glas – recept och tips

Annons

Jag älskar cheesecake lite FÖR mycket. Därför är det bra att kunna göra portionsstora desserter som påminner starkt om cheesecake men inte lämnar en halv tårta kvar att äta upp. Mitt recept på Snabb cheesecake i glas blir en perfekt avrundning på middagen men passar lika bra på en lyxig fika.

Gå till recept
Recept på en superenkel och god dessert – Snabb cheesecake i glas.
Recept på en superenkel och god dessert – Snabb cheesecake i glas.

Eftersom jag älskar cheesecake är ostkrämen det viktigaste med den här desserten. Ja och att det är digestive-kex i botten, men resten kan du variera lite som du vill och efter vad du har hemma.

Snabb cheesecake i glas med det du har hemma

Jag använder syrlig krusbärsmarmelad och blåbär, men marmelad gjord på rabarber, hallon eller röda vinbär skulle fungera utmärkt. Huvudsaken är att sylten eller marmeladen har hög syra för att det inte ska bli för sött.

Annons
Nästan allt du behöver för att göra min supergoda dessert Snabb cheesecake i glas.
Nästan allt du behöver för att göra min supergoda dessert Snabb cheesecake i glas.

Jag blandar ett paket Philadelphia med vaniljkräm. Jag hade Oatlys hemma, men du tar den du har i kylen eller får tag på. Smaka bara av med lite florsocker så att krämen blir lagom syrlig och lagom söt. Eller så följer du mitt recept slaviskt så blir det också jättebra.

Vill du göra desserten laktosfri så väljer du laktosfri Philadelphia. Kom bara ihåg att den säljs i mindre förpackning 175 gram istället för 200 gram – lurigt! Och man vill ju inte snåla med osten.

Snabb cheesecake i glas

Malin Turunen
En enkel variant av cheescake som blir portionsstora och går att variera med den marmelad/sylt och de bär du har hemma. Desserten kan förberedas och förvaras i kylen fram till servering.
5 från 1 röst
Portioner 4 personer

Ingredienser
  

  • 8 digestivekex
  • 200 gram philadelphia
  • 1 dl vaniljkräm t ex Oatlys
  • 4 msk krusbärsmarmelad eller annan syrlig marmelad
  • blåbär

Instruktioner
 

  • Krossa två kex i varje glas.
  • Vispa ihop osten och vaniljsåsen. Smaka ev av med lite florsocker.
  • Klicka på ostkrämen på kexen.
  • Häll 1 msk marmelad på ostkrämen i varje glas.
  • Toppa med lite färska bär.
  • Ställ kallt eller servera genast.
Testat det här receptet?Skriv gärna en kommentar och ge ett betyg!

Recept på fler desserter som stillar sötsuget!

Recept på Flamberad ananas med chili och tequila

Enkel dessert med yoghurt, persika och müsli

Stekt banan med soja, valnötter och agavesirap

Annons

Du gillar kanske också...

5 from 1 vote (1 rating without comment)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Betyg