Recept på min godaste Guacamole

Annons

I Mexiko mortlas Guacamole ibland direkt vid ditt restaurangbord i en stor molcajete. Jag mosar ihop min i en vanlig skål och det går finemang. Här är mitt bästa recept på Guacamole plus en hel del dos and dont’s.

Recept på klassisk Guacamole med få ingredienser.
Recept på klassisk Guacamole med få ingredienser.

När tacon blev stor i Sverige så var avokadon mycket dyr och fortfarande ganska exotisk och ny. Kanske inte så konstigt då att man blandade ut den med stora mängder crème fraîche eller gräddfil och mixade den slät. Dessutom pressade man gärna i stora mängder vitlök, kanske för att slippa den märkliga smaken av avokado?

Men jag ska inte dryga mig! Vi gjorde så gott vi kunde och det är absolut inget fel på den sortens avokadoröra. Men det är inte Guacamole. I en Guacamole kan man visst ha lite hackad vitlök, hackad schalottenlök och hackad tomat. Men ingen mejeriprodukt. Avokadon är fortfarande väldigt dyr men den ska bara drygas ut med lite hackad tomat.

Annons
Här är en underbar tostada (hård taco) från restaurang Tres i Hammarby Sjöstad. Som topping är det Refried Beans, stekt svamp och Guacamole plus fetaost.

Guacamole ska inte vara helt slät

Den ska heller inte vara slät utan mosa ihop hackad avokado med en gaffel så att den blir lite halvmixad bara. När jag var i Mexiko så rullade salsakocken fram en vagn. På den stod en stor molcajete (stenmortel). Jag fick peka på vad jag ville ha i min Guacamole. Det var inte så mycket att välja på men jag kunde utesluta rå vitlök och be om mera koriander och lime om jag ville.

När jag kom hem från Mexiko var jag övertygad om att jag verkligen behövde en molcajete. Meeeeen de är ju fruktansvärt tunga, inte helt lätta att få tag på och verkligen inte lätta att härbärgera när du väl fått tag i den. Läs gärna denna viktiga krönika om att köpa molcajete innan du skaffar en.

Jag har nu förlikat mig med att bara mosa avokadon i en vanlig, ganska oöm skål. Den blir ändå supergod. Mitt recept är det enklast möjliga med bara avokado, tomat, lime, salt och koriander. Jag tänker att Guacamole är den svalkande och lenande ingrediensen på min taco. Hetta får jag från salsa och kryddiga smaker från alla övriga taco-tillbehör.

Guacamole

Om du älskar koriander och vet att dina matgäster också gör det – tveka inte! Ta en helt bunt koriander i din gucca! Här har jag mesat mig och serverar koriandern på sidan av.
5 från 4 röster
Tillagningstid 10 minuter
Måltid Tillbehör
Kök Mexikanskt
Portioner 4 personer

Ingredienser
  

  • 3 avokador
  • 1/2 tsk salt
  • 1 msk pressad lime
  • 1/2 tomat finhackad
  • färsk koriander

Instruktioner
 

  • Skiva avokadon i skalet och pressa ur i en skål eller mortel.
  • Tillsätt salt, lime och tomat. Mortla eller mosa med en gaffel.
  • Smaka av och tillsätt eventuellt koriander och rör om.

Anteckning

Tips! Om du inte ska äta den direkt kan du pressa plastfolie mot ytan på guacamolen så håller den färgen i kylen.
Testat det här receptet?Skriv gärna en kommentar och ge ett betyg!
Annons

Du gillar kanske också...

5 from 4 votes

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Betyg