Asiatiska tacos med kyckling och koreansk gurksallad

Vi har vänner som är så vana att alltid få tacos när de kommer på middag hos oss att de slutat fråga: Vad tror du att vi får äta? Nu undrar de bara vilken sorts tacos de ska bli bjudna på. I dag lagar vi Asiatiska tacos med kyckling och koreansk gurksallad.

Gå till recept
Jag serverar Asiatiska tacos med kyckling och koreansk gurksallad med råriven squash, koriander och färdig tropisk salsa och chilimajonnäs.
Jag serverar Asiatiska tacos med kyckling och koreansk gurksallad med råriven squash, koriander och färdig tropisk salsa och chilimajonnäs.

När jag var på matresa i Sydkorea så åt vi en hel del korean barbeque. Då grillar man marinerat kött vid bordet och äter ur salladsblad med en massa goda tillbehör. Här testar vi några nya asiatiska tortillas på rismjöl och vetemjöl, asian wrap rice flour från Santa Maria. De här kan man fylla betydligt mer än ett litet gemsalladsblad som man ofta äter i Korea. Men tortillan ska helst ångas. När man värmer den i mikron (som de också tipsar om på förpackningen) blir de lite torra.

Tacos – den perfekta bjudrätten

En av många anledningar till att det ofta blir tacomiddag hos oss är den att var och en bygger sin egen måltid, precis efter det man gillar. Det kan passa både barn och vuxna, köttisar och vegosar. Men om jag ska vara ärlig så är det inte en optimal rätt när man inte har rinnande vatten, för det blir en massa disk när man gör sina egna tillbehör som creamed corn, refried beans, salsor och annat gott. Men! Nu HAR vi rinnande vatten så nu är det helt perfekt.

När jag gör asiatiska tacos är jag dock ganska slö och gör bara gurkan själv. Tropisk salsa och chipotle majonnäs är köpes. Men det går bra ändå! Vill man hellre göra egen salsa och majonnäs så är det så klart toppen.

Asiatiska tacos med kyckling och koreansk gurksallad

Malin Turunen
Tacos i asiatisk tapning med koreanskt kryddad kyckling, gurksallad, koriander, salsa och grönsaker.
Inga betyg ännu
Förberedelser 2 timmar 15 minuter
Tillagningstid 20 minuter
Total tid 2 timmar 35 minuter
Måltid Huvudrätt
Kök Asiatiskt
Portioner 4 personer

Ingredienser
  

  • 700 gram kycklinglårfilé
  • 2 msk go-chu-jang koreansk chilisås
  • 1 tsk sesamolja
  • 2 msk japansk soja
  • 1 msk risvinäger
  • 1 msk honung eller socker
  • 2 msk rapsolja

Att servera till:

  • Snabb koreansk gurksallad Se recept nedan
  • strimlad squash
  • asiatiska tortillas eller vanliga
  • salsa gärna tropisk
  • chilimajonnäs egengjord eller köpes
  • koriander

Instruktioner
 

  • Blanda go-chu-jang, sesamolja, soja, vinäger, honung och rapsolja i en bunke. Rör tills den koreanska chilisåsen är väl utblandad.
  • Lägg fileerna i dubbla plastpåsar och häll på marinaden. Ställ kallt i ca 2 h.
  • Grilla filéerna, först på hög värme och sänk sedan till medeltemperatur. Det får gärna bli svarta grillränder på filéerna. Du kan grilla dem i stekpanna, ugn, airfryer eller på grillen. Om du gör dem i ugnen/airfryer kan du ge dem rejäl stekyta i stekpanna eller grillpanna först och sedan köra dem till 70 grader på 175 grader.
  • Låt dem svalna en stund. Strimla sedan köttet.
  • Om du serverar med asiatiska tortillas, ånga dem, eller värm i mikro. Om du serverar med majs-, eller vetetortillas, stek dem snabbt på hög värme i en stekpanna.
  • Servera med asiatiska tortillas, strimlad squash, snabb koreansk gurksallad, koriander, salsa och chilimajonnäs.
Testat det här receptet?Skriv gärna en kommentar och ge ett betyg!

Du gillar kanske också...

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Betyg